Ako rozpoznať dobrého makléra

Realitný  maklér by mal byť človekom, ktorému môžete bezvýhradne dôverovať a spoľahnúť sa na neho. Mala by to byť osoba, ktorá vás prevedie celým procesom predaja. Vašu nehnuteľnosť zaujímavo a efektívne odprezentuje, nájde kupujúceho, poskytne vám informácie týkajúce sa byrokratických záležitostí a vybaví ich za vás. „Kvalitu makléra si môžete všímať od prvých krokov spolupráce s ním. Skutočný profesionál navštívi nehnuteľnosť ešte predtým, ako ju predstaví kupujúcemu. Spraví si vlastnú fotodokumentáciu, vypracuje zaujímavý pôdorys a pútavý text, ktorý uverejní v inzeráte. Ten distribuuje na relevantné realitné portály. Samozrejme, tým sa to nekončí, nehnuteľnosť je možné spropagovať viacerými spôsobmi - či už bannermi, ktoré sú umiestňované priamo na nehnuteľnosti, publikáciou v miestnych periodikách a podobne.", hovorí Ing. Imrich Mészáros, realitný maklér.

 

Realitný maklér

Čo všetko má maklér na starosti 

Akonáhle sa o byt začnú zaujímať potenciálni kupujúci, mal by maklér zabezpečiť obhliadku, na ktorej im ponúkne všetky podstatné informácie. V prípade, že sa nájde skutočný záujemca o kúpu, nasledujú dôležité  úkony - vypracovanie právne korektných zmlúv, komunikácia s katastrom, prípadne aj bankou, ak poskytuje finančné prostriedky na uhradenie predajnej ceny, návšteva notára, ktorý osvedčí podpisy predávajúcich. „Práca makléra sa začína obhliadkou danej nehnuteľnosti v spoločnosti majiteľa a získanie čo najobšírnejších informácií, pokračuje hľadaním kupujúceho a uzavrie sa až vybavením všetkých potrebných právnych a administratívnych náležitostí. Aby všetko prebehlo v absolútnom poriadku, mal by si maklér hneď v úvode spolupráce s predávajúcim zistiť majetkové vysporiadanie, počet vlastníkov a taktiež overiť právny vzťah, respektíve prípadné ťarchy či záložné práva, ktoré môžu na liste vlastníctva figurovať. Pokiaľ je všetko vyriešené a kataster má potrebné podklady na zapísanie nového vlastníka na  liste vlastníctva, maklér sa s pôvodným aj novým majiteľom stretne na predmetnej nehnuteľnosti, kde sa podpíše preberací protokol a odovzdajú sa kľúče.", uzatvára Ing. Mészáros.

Buďte obozretní

Nejde o jednoduchý proces, preto sa oplatí byť pri výbere realitnej kancelárie naozaj ostražití a rozhodnúť sa správne. Vyžadujte od makléra naozaj čo najpodrobnejší servis. Pretože aj predaj nehnuteľnosti môže byť príjemnou záležitosťou, ktorá vás nebude obťažovať. Len si na to musíte vybrať správneho partnera.