Bratislava 11. januára (TASR) - Pozitívna nálada na rezidenčnom trhu novostavieb v Bratislave pokračovala aj v poslednom štvrťroku 2015. Na trh pribúdajú nové projekty a dopyt po nehnuteľnostiach je v porovnaní s predchádzajúcimi siedmimi rokmi stále vysoký. V hlavnom meste SR sa podľa aktuálnych údajov spoločnosti Bencont Investments predá viac ako 10 bytov denne. Cena voľných bytov tak kontinuálne rástla po celý minulý rok.
      Na konci decembra bolo v ponuke 3431 voľných bytov. V porovnaní s koncom septembra sa ich počet znížil o 4,5 %, medziročne však bolo o takmer 100 bytov viac. Najviac voľných bytov sa nachádza v treťom bratislavskom okrese. Priemerná cena na štvorcový meter (m2) aj celková cena rástla v prvých troch obvodoch, vo štvrtom a piatom došlo k miernemu poklesu. Dominujú trojizbové byty s 37,5-% podielom, len tesne za nimi sa nachádzajú dvojizbové s 36,2 %. Po približne 12,5 % majú jedno- a štvorizbové byty.
      Z analýzy tiež vyplýva, že v poslednom štvrťroku sa v Bratislave predalo 916 bytov v novostavbách. „V porovnaní s rovnakým obdobím 2014 sa predaj zvýšil o takmer 31 %. V priebehu roka 2015 sa dovedna predalo 3840 bytov v novostavbách, čo vychádza približne 10,5 predaného bytu denne," vyčíslila spoločnosť. Najviac predajov (31,5 %) sa realizovalo v Petržalke, najmenej (11,5 %) v Starom Meste. Najlepšie sa na trhu stále predávajú dvojizbové byty. Ich podiel na celkovom predaji v Bratislave sa dlhodobo pohybuje nad 45 %.


byty      Priemerná cena za m2 v novostavbách od začiatku vlaňajška kontinuálne rástla. V decembri dosiahla 2274 eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH), čo je medziročne o 10 % viac. Podľa Bencont Investments sa pomaly začína približovať úrovniam spred krízy v rokoch 2008 a 2009. „Z hľadiska absolútnej ceny bytu to však až tak dramaticky nevyzerá, priemerná cena je takmer dva a pol roka stabilná a osciluje okolo úrovne 150.000 eur s DPH," priblížila spoločnosť.
      Z papiera sa v 4. štvrťroku uskutočnilo až 80 % všetkých predajov bytov, čo potvrdzuje tendenciu z predchádzajúcich období. „V roku 2015 začal na trhu platiť zákon, že dobré byty za rozumné ceny si môže zákazník zabezpečiť len tým spôsobom, že bude veriť developérovi a kúpi si svoju nehnuteľnosť už z papiera," uviedol hlavný analytik spoločnosti Matúš Jančura.
      Ako upozornil, v rokoch 2012 a 2013 bolo takmer 30 % ponúkaných bytov zo segmentu prestavieb a štartovacieho bývania. „Tieto byty boli na jednej strane charakteristické svojou ekonomickou dostupnosťou, ale developéri v nich minimalizovali obytný priestor. Postupne, v rokoch 2014 a 2015, váha týchto nehnuteľnosti na celkovej ponuke upadla, s čím logicky klesol aj dopyt po nich," konštatoval Jančura.
      Analytik neočakáva, že by eurozóna v nasledujúcom období prehodnotila úrokové sadzby, čo považuje za dobrú správu pre trh. Pripomenul však, že Národná banka Slovenska (NBS) minulý rok obmedzila poskytovanie 100-% financovania nehnuteľností a od novembra bude platiť zákon, ktorý dáva stavebníkovi povinnosť za každý m2 obytného priestoru odviesť do pokladnice samosprávy poplatok v rozmedzí 10 až 35 eur.
      „Pre rok 2016 predpokladáme predaj bratislavských novostavieb na úrovni 3500 bytov. Priemerná cena voľných bytov bude naďalej rásť a na konci roka môže atakovať úrovne okolo 2400 eur za m2. Myslíme si, že porastie aj priemerná výmera predávaného bytu k úrovniam okolo 65 m2. Znamená to, že priemerný byt v Bratislave sa bude bežne predávať za cenu asi 150.000 eur," predpovedá Jančura.

 

Zdroj:TASR