Washington 20. januára (TASR) - Výstavba nových domov v USA v decembri prekvapujúco klesla. To signalizuje, že toto odvetvie, ktoré prispelo k rastu americkej ekonomiky, začína strácať doterajšie vysoké tempo. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
      Podľa najnovších údajov ministerstva obchodu v decembri 2015 sa začalo v Spojených štátoch stavať 1,15 milióna nových domov. To po očistení od sezónnych vplyvov predstavuje medziročný pokles o 2,5 %. A je to tiež nižší počet ako v novembri, keď sa začalo s výstavbou 1,18 milióna domov.
      Analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg pritom očakávali, že americkí stavbári začnú v decembri s výstavbou 1,2 milióna nových domov.


stavba_domy      Napriek tomuto poklesu bol však december už deviaty mesiac v rade, keď počet začatých rezidenčných stavieb prevýšil 1 milión. To je najdlhšie obdobie od roku 2007.
      Ministerstvo zároveň informovalo, že vlani v decembri vydali americké úrady 1,23 milióna stavebných povolení, o 3,9 % menej ako pred rokom. Z toho počet povolení na výstavbu rodinných domov, ktoré majú najväčší podiel na americkom trhu rezidenčných nehnuteľností, v decembri vzrástol medziročne o 1,8 %, ale povolenia na výstavbu bytových domov sa prepadli o 11,4 %.
      Za celý minulý rok začali stavbári v USA každý mesiac stavať v priemere 1,11 milióna nových domov, čo je o 10,8 % viac ako v roku 2014. A počet nových stavebných povolení sa vlani zvýšil o 12 %.

Zdroj:TASR